Beredskapsveckan - pengar

Varje dag under beredskapsveckan kommer vi att lyfta ett tema kopplat till hemberedskap, utifrån MCF:s material "Sju dagar". Idag är temat pengar. Titta på filmen längre ned i inlägget.

En person står vid en bänk och räknar sedlar. På bänken står en rosa spargris.

Foto: Myndigheten för civilt försvar

Sju dagar

Myndigheten för civilt försvar (MCF) har tagit fram ett övningsmaterial som de kallar "Sju dagar". Det är ett veckolångt scenario med lärande och praktiska tips. Utgångspunkten för scenariot i materialet är att det blir ett långvarigt strömavbrott samt de utmaningar som uppstår i samband med detta.

Du kan hitta webbutbildningen med övningsmaterialet här. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Pengar

Du ska handla mat. På grund av strömavbrottet kan du inte betala som vanligt och börjar fundera på vilka alternativ som finns, när de digitala betalsätten inte fungerar.

Några tips:

  • Ha 1000 kr i kontanter per vuxen i hushållet
  • Låt kontanterna räcka till mat, bränsle, mediciner och djurfoder
  • Se till att ha bankkort från olika utfärdare

Senast uppdaterad: 25 september 2026