Inbrott och skadegörelse vid Myrbacka skola i Dala-Järna

Natten till den 1 juli och natten till den 2 juli har det varit inbrott vid Myrbacka skola i Dala-Järna. Den senaste veckan har det varje sen kväll och natt, vid upprepade tillfällen varit stökigt och oroligt på och omkring skolgården.

Bild på en skolbyggnad i rött tegel. I bakgrunden blå himmel. i förgrunden ett träd, en grön gräsmatta och en gungställning. 

Stulen cykel

Natten till den 1 juli och natten till den 2 juli har det varit inbrott vid Myrbacka skola i Dala-Järna. Ur förrådet har en cykel stulits.

Stök, klotter och skadegörelse

Den senaste veckan har det varje sen kväll och natt, vid upprepade tillfällen varit stökigt och oroligt på och omkring skolgården vid Myrbacka skola, med störande oväsen samt skadegörelse, klotter och nedskräpning.

Klotter har observerats uppe på skorstenen på den nya delen av skolan, vilket kan innebära stor fara för den eller de individer som klottrat.

Det är barn och ungdomar på cykel, moped och med EPA-bilar som har observerats på skolområdet under sena kvällar. Vi vädjar till er vuxna och vårdnadshavare att prata med era barn och ungdomar, så att vi tillsammans kan få ett stopp på detta.

Anmälan

Du som sett eller hört något om inbrott eller skadegörelsen - vi vill uppmana dig att anmäla detta: https://polisen.se/om-polisen/kontakt/tipsa-polisen/ Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Senast uppdaterad: 8 juli 2025