Vägar har skadats av senaste tidens skyfall

Vi vill uppmärksamma trafikanter att vägar har skadats under den gångna helgens skyfall. I Dala-Järna finns andra skador på en gata som inte uppkommit till följd av skyfallen. Det pågår även annat planerat underhåll av ledningsnätet i kommunen.

När man färdas på mindre vägar så är det viktigt att vara uppmärksam på eventuella undermineringar som kan ha framkommit av skyfallen. Var vänlig följ markeringar och eventuella avspärrningar.

Läs mer om det planerade arbetet med ledningsnätet hos Dala Vatten och avfall AB Länk till annan webbplats.

Ett litet barn i gula regnkläder som står i en regnpöl på sidan av en gata. Barnet böjer sig ner och nuddar vattenytan med fingerspetsarna. I bakgrunden kantas gatan av gröna träd.
Senast uppdaterad: 6 augusti 2025