Kurser och grupper

Undervisningen sker på din skola eller i en lokal i närheten. I Vansbro bedrivs all undervisning i Medborgarhuset.

En färgglad gitarr.

Undervisningen sker både enskilt och i grupp och vi erbjuder kurser i olika instrument, ensemblespel och dans, vilket mynnar ut i en nivåanpassad konsert eller föreställning. I början av sin resa på Dans- och Musikskolan får eleverna delta på exempelvis Halloweencafé och vårcafé, men även på turnéer på skolor och särskilda boenden.

De elever som behöver större utmaning i sitt ämne och vill ägna mer tid åt musik och dans, får möjlighet att delta i våra musikklasser och scenisk gestaltning. Dessa ämnen pågår under hela läsåret och resulterar i olika sceniska projekt och föreställningar. Till exempel julkonsert, melodikryss och musikalprojekt.

Vi jobbar för att eleverna ska få vara delaktiga i hela processen med en uppsättning - både på och bakom scenen, samt i förarbetet med planeringen. Till de större föreställningarna bjuder vi in kommunens grundskolor, för att se föreställningen.

Från och med F-klass:

  • blockflöjt
  • fiol
  • piano
  • dans


Från och med åk 1:

  • trummor


Från och med åk 2:

  • akustisk gitarr
  • elgitarr
  • elbas
  • cello


Från och med åk 4:

  • digital musikproduktion

 

Senast uppdaterad: 2 december 2025